AKNÉ

17. června 2018 v 17:58 | Zdeňka |  AKNÉ a jeho projevy
Jsou pupínky a akné vaše věčné téma? Mnoho lidí dnes trápí akné i v dospělosti. Ať už máte mladistvou problematickou pleť nebo se stále nemůžete zbavit akné, i když už je vám kolem 30.
Všichni to známe z puberty a někteří jedinci se s nehezkými pupínky potýkají prakticky celý život. Akné patří mezi nejčastější kožní choroby a kromě nepříjemných fyzických projevů může přivodit i psychické potíže.

Akné ( latinsky acne vulgaris ) se objevuje především na kůži s nejvyšší hustou folikulů, tedy na obličeji, ramenou, hrudi a zádech. Většina z nás zažije akné v období puberty kvůli nadměrné produkci mužských hormonů, Muži také častěji trpí závaznější formou tohoto onemocnění.

Akné v pubertě způsobuje zvýšená tvorba mazu, jež stojí za vyšší produkcí rohoviny, která spolu s mazem ucpává vývod folikulů. Maz vytváří příznivé prostředí pro bakterie, které přispívají k tvorbě komedomů a zánětu.
Mezi další faktory spojené s akné patří dědičnost, menstruační cyklus podráždění pokožky, stres, nahromadění odumřelých kožních buněk, používání anabolických steroidů a některých léčiv a vitaminů, nevhodné kosmetické přípravky, intenzivní slunění a kouření.

I když instinkt velí zbavovat se pupínků mechanicky vymačkáváním, škrábáním nebo dřením, rozhodně se nejedná o účinný způsob, jak se akné zbavit. Podobné metody mohpu naopak vést ke zhoršení projevů a následně ke zjizvení pokožky.
Nejznámější bakterií způsobující akné je bakterie rodu propionibacterium acnes. Na přítomnost cizích mikroorganismů reaguje imunitní systém prudkou ochrannou, zánětlivou reakcí. Takto se v ucpaném póru utvoří zánět, který je už známým bolavým nebo hnisavým uhříkem.

Akné není infekční, proto je nelze přenést na jinou osobu. Škrábáním nebo neodborným ošetřováním se ale může roznést například na jiná místa na obličeji, protože roznosem bakterie i do jiných, zatím nenakažených mazových kanálků.

Rizikové faktory akné
Hlavní důvody pro tvorbu akné jsou hormonální nestabilita, špatná výživa a nedostatečná nebo nesprávná péče o pleť.
Z prvního vyplývá, že akné ohrožuje dospívající a to jak muže, tak ženy, protože hormony androgeny jsou přítomné jak v mužském, tak v ženském těle. Změny mazových kanálků postihují někteří však mohou mít genetické predispozice k těžšímu průběhu akné.

Z důvodu hormonální nestability trpí akné také ženy v průběhu menstruačního cyklu, a to nejčastěji několik dní před menstruačním krvácením. Kožní změna mohou pozorovat také těhotné ženy, individuálně k lepšímu nebo horšímu. Nesprávná péče o pleť jako příčina vzniku akné často uzavírá bludný kruh, kdy akné vzniká znovu a znovu kvůli neodborné manipulaci s již vzniklými uhry.

Prevence akné
Prevence akné souvisí s předchozími příčinami vzniku. Pleť by měla být dostatečně čištěna, aby se póry neroznášely nečistotami zvenčí, jako jsou různé prachové částice a současně aby se nezvyšovalo riziko infekce různými bakteriemi, které se tvoří na povrchu pleti.

Čistit pleť je doporučováno dvakrát denně, ráno a večer.
Ze stravy působí příznivě vyvážená strava s dostatkem minerálů a vitaminů, dostatek ovoce a zeleniny, luštěniny a ryby. Z minerálů stojí za to zmínit zinek, který je celkově pro pleť jedním z nejdůležitějších.
Pro tvorbu akné naopak mluví požívání alkohol, kouření cigaret nebo konzumace příliš kořeněných a mastných jídel. Negativně může působit i přemíra cukrů a umělých sladidel.

Stejně jako u dalších kožních onemocnění může za akné částečně vnitřní pohoda organismu. Pokud bude tělo vystavováno neustálým stresům, je nasnadě, že se to projeví i na stavu zdraví pokožky.

Příznaky a projevy akné
Postupný vývoj hnisavého uhříku probíhá takto: první známka zánětu, ovšem ne ještě viditelná okem se nazývá mikrokomedo. Mazový kanálek je zde zúžen a ucpán odumřelými kožními buňkami.

Hromadícím se mazem a dalšími zrohovatělými buňkami se z mikromeda stává postupně tzv. uzavřené komedo. Uzavřená komeda nejsou na pleti při běžném pozorování viditelná, pouze při bližším pohledu na napnutou pleť.
Z uzavřeného komeda se může stát tzv. otevřené komedo, které je viditelné i na povrchu kůže jako všeobecně známá černá tečka. Černé tečky se nejčastěji objevují v tzv. T-zóně, tj. na bradě, na nose a na čele.
Pokud toto otevřené komedo praskne, vylije se jeho obsah do podkoží, kde způsobí zánětlivou reakci. Zánětlivá ložiska se projevují jako známé pupínky s hnisavým nebo vodnatým obsahem.

Léčba akné
Léčba akné se dělí na lokální léčbu přímo na poškozené pokožce a celkovou léčbu, kdy se léčí elý organismus pomocí komplexních tablet.

Lokální léčba spočívá v péči o komedomy, kdy se snažíme zbavit jejich nahromaděného obsahu, ale i zabránit jejich další tvorbě. Zde mluvíme o lokálních retinolech.

Dále lokální léčiva zahrnují antibakteriální látky, které zbavují povrch pleti škodlivých mikroorganismů. Jsou to buď desinfekční prostředky, nebo lokální antibiotika. U antibiotik je třeba dodržet dobu a frekvenci aplikace, při špatném užívání hrozí, že antibiotika přestanou na bakterie způsobující akné účinkovat.

Lokální doplňky k léčbě jsou volně dostupné a vyrábí je mnoho firem. Většinou jsou na bázi kyseliny salicylové, která pomáhá čistit pleť a odstraňovat odumřelé zrohovatělé buňky z povrchu pokožky. Dále často obsahují zinek, který napomáhá hojení pleti a obnově poškozených tkání.

K celkové perorální léčbě se přistupuje v případech akné s těžším průběhem. Jednak se, u žen, zakládá na hormonální bázi, kdy některé hormonální antikoncepce zlepšují průběh akné ( Jeanine, diane 35 a další ). Ženské hormony obsažené v hormonální antikoncepci vedou ke snížení tvorby kožního mazu a často i k postupnému ústupu akné.
V kombinaci s hormony je ale většinou nutné věnovat akné i lokání péči. Na léčbu akné se krátkodobě nasazují celková antibiotika, opět v kombinaci s lokální péčí.

Posledním typem celkové léčby akné jsou celkové retinoidy. Působí nejúčinněji, jejich léčbu však provází některé vedlejší účinky. Jelikož tato léčba je dostupná pouze na lékařský předpis, lékař by měl pacienta vždy upozornit na všechna rizika užívání jako poškození nenarozeného plodu nebo suchost kůže a sliznic či bolesti svalů a kloubů.

Jak si mohu pomoci sám
Pleti prospěje, bude-li dvakrát denně umyta speciálním prostředkem. Častější úzkostlivé mytí může být na škodu. Stejně tak mytí příliš alkalickými prostředky jako je mýdlo.
Zdánlivě nutné vymačkávání komedomů může často způsobit rozsev do dalších míst na pokožce, a proto je nutné šetrnou expresi zánětlivých uhříků provádět na čisté pleti a výhradně čistýma rukama.

Tzv. peeling pomáhá k vhodnému čištění pleti, ne však u hnisavých komedomů, kdy naopak lépe roznáší infekci po pleti.
Existuje nesčetně pouček a rad jak zacházet s akné. Doporučuje se například přejíždět po obličeji citronem pro rozjasnění pleti, požívání kvasnic pro zlepšení stavu pleti.

Pokud nemáme problémy s citlivou kůží, můžeme na aknózní pleť použít alkoholové čistící prostředky, které jsou běžně dostupné v lékárnách i drogeriích. Neměli bychom opomínat hydrataci pleti krémy, zde je třena upřednostnit řídké krémy nebo pleťová mléka, která nebudou póry zbytečně ucpávat.

Pokud se potýkáme s těžkým průběhem akné, odborný kožní lékař nám může nejen předepsat rychlejší léčbu, ale předejít například nevzhledným jizvám.

Komplikace akné
S návštěvou lékaře by se nemělo příliš dlouho otálet, pokud je akné natolik těžké, že hrozí zanechání jizev. V těchto případech často léčebná kosmetika nestačí a lépe pomůže odborná ruka.
Případné vzniklé jizvy mohou na pleti zůstávat ještě dlouho po prodělání puberty, i tady je však možná pomoc. Jizvy po akné se nejčastěji odstraňují pomocí laseru. Kdy se paprskem porušená pleť donutí k nové regeneraci. Tento zákrok však může být při zásahu na větších plochách dost nákladnou záležitostí.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama